Máte doma kočku? Co dělat, aby se vám spolu žilo jako v bavlnce.

Holčička kočka vodní vysavač hyla

Přítomnost kočky je bezesporu obohacující. Kočka je šelma s divokým srdcem a magickým pohledem, která dokáže vytvořit zvláštní atmosféru a naučit vás trochu z toho umění života, které dokonale ovládá. Je však třeba respektovat její povahu, její instinkty, osobnost a temperament. Jakkoli je kočka atraktivním doplňkem interiéru, je to především živý tvor, který vyžaduje náležitou péči.

Kočka není náročné zvíře, avšak je potřeba zajistit její základní potřeby.

Jak zajistit spokojenost kočky?

Nejde jenom o kvalitní krmivo, dostatek vody anebo kočičí toaletu pro zajištění základní hygieny. Kočka je lovec, a protože v bytě příležitosti k lovu nemá, potřebuje zabavit jinak. K tomu slouží nejrůznější kočičí hračky, šplhadla a škrabadla. Škrabadlo v bytě je součástí péče o kočičí drápky a také cesta, jak předejít ničení nábytku. To každý chovatel jistě ocení.

Sebelepší hračka však nemůže vynahradit čas, který kočce věnuje chovatel. Kočka si mnohem lépe než sama vyhraje s někým. Tak jako se kočka neobjede bez hry a zábavy, neobejde se ani bez klidného zázemí…

Jako teritoriární zvíře by kočka měla mít v bytě místo pouze pro sebe, bezpečný prostor, kam se může schovat před všemi a před vším. Přestože je to zvíře velmi společenské a přítulné, čas od času každá kočka chce mít chvilku pro sebe. Šťastný život kočky sestává i z klidného spánku, který kočka potřebuje stejně jako každý jiný, stejně jako člověk. Jako bezpečné místo pro relax, odpočinek a spánek kočkám slouží nejrůznější kočičí pelíšky, také domečky a skrýše. V nejjednodušším případě se uplatní i docela obyčejná krabice.

Co si počít s chlupy?

Jako královna mezi kočkami se označuje kočka perská. Ta má oproti jiným klidnější povahu a mírnější temperament, takže nebude vyžadovat tolik času a podnětů k zabavení jako kočky jiné. Na druhé straně patří peršanka k těm nejnáročnějším kočkám z hlediska péče o srst. Její nádherný kožíšek má sklony k plstnatění, a tak je třeba ho pravidelně vyčesávat. Peršanka se vyčesává ideálně jednou denně.

Pravidelné vyčesávání prospěje každé kočce a nemusí se přitom jednat zrovna o kočku dlouhosrstou.

Obecně by se každá kočka měla vyčesávat asi jednou za týden, aby se předešlo možným kožním potížím. K vyčesávání lze použít nejrůznější pomůcky.

Praktický je flexibilní kartáč Foolee Easee se hřebenem z plastového kompozitu. Pročešete s ním kočce kožíšek do hloubky bez nebezpečí poškrábání. Představuje jednu z těch nejefektivnějších a současně nejšetrnějších variant vyčesávání.

Foolee Easee netrhá ani neřeže zdravé chlupy. Tento speciální hřeben s ergonomickou rukojetí a plastovou hlavicí využijete jak pro kočky, tak pro psy a další zvířata v domácnosti. Dokonce ho můžete připojit k vysavači a vysávat a vyčesávat zároveň.

Proč vyčesávat kočku?

Vyčesávání je prevencí kožních potíží kočky i vzniku tzv. bezoárů, které se vytvářejí v žaludku kočky jako důsledek jejího olizování kožíšku. V neposlední řadě je vyčesávání cestou, jak si ulehčit úklid, protože čím více chlupů zachytíte v samotném kožíšku kočky, tím méně jich pak budete muset uklízet.

Jak na účinný úklid domácnosti s kočkou?

Perská kočka ve vodním vysavači

Kočka je ze své podstaty čistotné zvíře. Čistota bytu s kočkou je však pochopitelně především na bedrech jejího chovatele. Bez úklidu to prostě nejde, zvlášť tam, kde bydlí i chlupáči. Na druhé straně můžeme nešetrným úklidem s dráždivými chemickými čističi ublížit kočce i sobě.

Zvířata jsou na agresivní chemii ještě citlivější než lidé. Zvláště kočky, které jsou zvyklé se v rámci očisty olizovat.

Agresivní chemie dráždí citlivé sliznice koček a ohrožuje je kvůli olizování i vnitřně. Přitom lze bez problémů použít šetrnější ekologickou drogerii.

Domácnost může být dokonale čistá i bez toxických čisticích prostředků, využijete-li spolehlivé pomocníky. Zbavíme-li se nečistot mechanicky, můžeme snížit množství použití chemie.

Základním pomocníkem při úklidu je kvalitní vysavač.

Ten si poradí nejenom se zmiňovanými kočičími chlupy, ale také s dalšími nečistotami, které soužití s kočkou přináší. Vodním vysavačem Hyla :

  • vyčistíte vzduch od poletujícího prachu
  • vyčešte kočičí chlupy z koberce, kabátu i sedačky
  • vyperete skvrny po kočce z čalounění
  • prostřednictvím praktických nástavců vyčešete i celou kočku
Kočky milují, když je vysáváte Hylou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Pokud milujete kočky, ale také čistý byt, vyzkoušejte si úklid Hylou. Aby se vám všem doma žilo jako v bavlnce.

Radka K.
Jsem pisálek. Píšu o tom, co mě baví. Hledám inspiraci pro pohodu a útulné bydlení, šťastný domov a spokojenost. Tu pak sdílím dál ve svých článcích. Pomáhají mi přitom moji mazlíčci - kocour, kočka a pes.