Jak si kdo ustele, tak si lehne. Spěte sladce bez roztočů v matraci

Matrace vyčištěná do hloubky klepačem Hyla. Voda je plná výkalů rozotočůa staré kůže

Paráda, máte novou matraci. Jejímu výběru jste určitě věnovali hodně času a peněz. Konec konců v posteli strávíte třetinu života takže těch 30 let chcete strávit příjemně. Aby vám báječné spaní vydrželo, je potřeba udělat pár věcí.

Než si prvně lehnete

Špína z matrace po prvním vyklepání klepač Ventus Hyla
První vysávání matrace elektrickýn klepačem Hyla.

Než si na matraci poprvé lehnete, důkladně ji vyklepejte a vysajte. Nenechte se oklamat vakuovým balením, protože v matracích bývají z výroby zbytky všeho možného . Spodní prádlo také nejdřív vyperete, než si ho poprvé oblečete. Uvědomte si, že mezi vaším tělem a matrací je jen noční košile a tenké prostěradlo.

Zatím nejlepší postup pro komplexní údržbu matrace bez použití chemie je kombinace vakuování a vysávání vibračním elektrokartáčem (klepačem).

Ministerstvo zdravotnictví řadí Hylu mezizdravotní prostředky 1 třídy

Hyla est vodní vysavač pomáhá jako zdravotní pomůcka při alergii a astmatu

Postel a ložnici si můžete vyčistit certifikovaným čističem vzduchu a prostoru Hyla. Zbavíte se starostí s filtry a sáčky. Zastavíte mikroby, bakterie i viry. Hlavně se vám bude dobře dýchat, až budete ležet v posteli při covidu, chřipce nebo angíně.

Proč nestačí matrace jen vyluxovat, ale musí se vyklepat

Do horní vrstvy matrace padají velmi jemné šupinky kůže. Ty z nás všech obrušuje ložní prádlo, jak se při spaní vrtíme a otáčíme. Kůže je přirozeně mastná a lepivá. Protože se ještě k tomu v noci potíme, dojde k nalepení těchto šupinek kůže do materiálu matrace. Pouhým luxováním se proto tahle stará kůže odstranit nedá.

Porovnání účinnosti vysávání pérová a pěnová matrace

Při vysávání navíc potah matrace působí jako bariéra ve směru z matrace ven. Zvlášť u pěnových matrací nemůže vysavač brát vzduch z vnitřku matrace a šupinky kůže se v ní hromadí.

Údery nebo vibrace tak pomohou dostat nečistoty ven. Ideální je kombinace vibračního klepače s dobrým vysavačem, jako je Ventus od Hyly. Pokud s ním matraci přejedete při každé výměně povlečení, máte jistotu, že v matraci zůstane jen minimum staré kůže.

V matraci, tam to žije

Organickými zbytky jako jsou šupinky staré kůže, bílkoviny a tuky zpotu, případně tělních tekutin se živí řada mikroorganismů. Z nich jsou nejznámější roztoči.

Stačí digitální mikroskop se zvětšením 1:200 a uvidíte, co je v matraci.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Čím vás roztoč ohrožuje

Roztoči ve vaší matraci patří do řádu pavoukovců. Jejich velikost je pod rozlišovací schopností lidského oka – pohybuje se v desetinách milimetru. Nepotřebují pít, protože vodu vstřebávají povrchem těla. Naprosto běžně žijí na pokožce všech zvířat včetně lidí. Mají tam na starosti likvidaci odumřelé kůže. Potíže způsobují jen ve velkém množství.

roztoči v matraci velké zvětšení

Vysoce alergenní jsou jejich výkaly a trávicí enzymy. V běžně neudržované matraci žije kolem 2.000.000 roztočů. Každý z nich musí každý den žrát a vyměšovat. Protože jejich trávicí ústrojí je nedokonalé, tak si kousky mrtvé kůže nejdřív natráví. Některé druhy k tomu používají plísně.

Takže to, co potom vyprodukují, je plesnivý vysoce alergenní exkrement. Je velmi lehký a malý – kolem tisíciny milimetru.

Jeden roztoč za svůj život vyprodukuje hromadu trusu velkou jako hlavička zápalky. A vynásobte si to dvěma miliony. Jak se během noci pohybujete a matrace pod vámi pracuje, dochází k uvolnění a vyfouknutí roztočích výkalů z matrace a lůžkovin do vzduchu. Pak je vdechujete nebo se dostanou na vaši kůži. Pokud máte něčím oslabenou imunitu, může se spustit se alergická reakce.

Co je alergie na domácí prach

Zjednodušeně je to alergie na roztočí trus, případně plísně. Největší koncentrace roztočích alergenů je logicky v ložnici. Poznáte to podle “těžkého” vzduchu, případně divné chuti na patře. Pokud musíte v ložnici stále větrat, zvažte změnu svého způsobu čištění matrací.

Jak se zbavíte roztočů v posteli

Roztoči v posteli pod polštářem krásné slečny

Pro začátek. Roztočů se nikdy úplně zbavit nemůžete. Jednak z nás stále padají spolu se starou kůží a za druhé je potřebujete kvůli rozvoji zdravé imunity . Také ale nemusíte hledat žádné zázračné přípravky.

Jak omezíte šíření roztočů. Návod který nic nestojí

Roztoči potřebují k životu vlhko, teplo a potravu. Seberte jim to.

 1. Při výběru matrace preferujte matraci se vzdušným jádrem. Pružinové matrace, taštičkové nebo mikrotaštičkové matrace, ortopedické matrace s lamelovým jádrem. Ty všechny dokáží opravdu dobře odvětrat vlhkost a při vysávání umožní odstranit starou kůži.
 2. Když po spaní vstanete, nestelte postel hned. Přehoďte přikrývku přes čelo postele nebo židli. Nechte matraci , polštář i přikrývku vyschnout.
 3. Při vhodném počasí vyneste pokrývku i matraci na sluníčko nebo na mráz a nechte je vysušit. Mráz roztoče také zabíjí, ale musí být suchý a alespoň -5 stupňů. Jinak budete spát jako v mokrém spacáku.
 4. Občas matraci obraťte. Pokud máte oboustrannou matraci, tak jejím otočením na půl roku přestanete roztočům dodávat čerstvou potravu. Vždy je ale nutné po otočení matraci vyklepat a vysát !
 5. Pořiďte si prací vložky na matraci, které snesou praní na 90 stupňů. Většinou se doporučuje praní alespoň na 60 stupňů, ale to nemusí stačit. Většina matrací má obal se zipem, takže se dá sundat a vyprat. Počítejte ale s tím. že se občas po vyprání srazí a natáhnout ho zpátky na matraci není žádná legrace.

Postup na čištění matrace bez praní -vakuování. Vyhubte roztoče bez chemie

Vedlejším účinkem tohoto způsobu čištění matrace je obnovení její pružnosti. Zmizí vyležené důlky a povrch matrace krásně srovnáte.

 • Matraci vložíte do přiměřeně velkého matracového pouzdra. Jsou na jednolůžko i dvoulůžko.
 • Vysajete vzduch vysavačem s nezávislým chlazením motoru. Ideální je Hyla smagnetickým motorem. Matraci necháte ve vakuu cca 15 minut. Upozornění: běžný vysavač má motor chlazený procházejícím vzduchem – při omezení chlazení většině vysavačů shoří motor.
 • Necháte matraci znovu nafouknout.
 • Opakujete 2x
 • Důkladně ji vyklepete elektrickým klepačem.
 • Polštáře a přikrývky čistíte od roztočů stejným způsobem. Jen pytel na vakuování je menší.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Bez vzduchu nemůže dýchat ani roztoč. Navíc jsou drceni mezi vlákny materiálu matrace, když se matrace smrskává.Účinnost je zhruba 97 %.

Speciální vysavače na roztoče

Několik firem inzeruje speciální přístroje s UV lampou na hubení roztočů. Je pravda, že pokud leze roztoč po povrchu matrace, tak se mu UV světlo nelíbí a pravděpodobně ho delším osvětlením zabijete. Bohužel většina roztočů žije až jeden centimetr pod povrchem a tam opravdu nic nezasvítí.

Stejně tak roztoče lehce vysajete z hladké podlahy. Když se výrobci vysavačů vytahují tím , že jejich vysavač vysává roztoče, myslí toto. Roztoč je přizpůsobený životu na hladké kůži, má drápky a chloupky, takže pokud je v látce nebo jiném měkkém materiálu, prakticky ho vysát nemůžete.

Proč je vodní vysavač Hyla na čištění matrací nejlepší

Zatím nejlepší postup pro komplexní vyhubení většiny roztočů v matraci bez použití chemie je kombinace vakuování a vysávání vibračním elektrokartáčem (klepačem).

Výhody hloubkového čištění s Hylou

Matrace vyčištěná do hloubky klepačem Hyla. Voda je plná výkalů rozotočůa staré kůže

Jemné šupinky kůže se ve vysavačích s filtry chovají stejně jako když vysáváte hladkou mouku. Bleskově zalepí stěny sáčku i filtry. Tím pádem vysavač přestane vysávat a nečistoty spolu s výkaly roztočů jen zatíráte do matrace.

S Hylou vysáváte stále stejně dobře, protože v ní žádné filtry nejsou. A to po celou dobu životnosti Hyly. Tedy více než 20 let.

Výkaly roztočů se hned rozpustí ve vodě spolu s dalšími alergeny. S vodou je také hned vylijete a neskladujete si je doma někde v sáčku nebo nádobě.

Po úklidu ložnice dáte do Hyly čistou vodu, zapnete ji do režimu čištění vzduchu a stáhnete všechen rozvířený prach ze vzduchu.

Do vody si přidáte svoje oblíbenou vůni na uklidnění jako levanduli nebo meduňku, aby se vám dobře spalo.

Fleky a skvrny na matraci vyčistíte na mokro už se základní sadou. Pokud chcete vyprat celou matraci, máte k dispozici sadu Nimbus

Vyzkoušejte, jak se vám bude krásně spát po vyčištění vaší matrace Hylou. Je to zadarmo.

hylacz
O Hyle nás píše celý tým. Zkoušíme, co a jak se dá s hylou dělat. Máš dobrý nápad co s Hylou dělat a chceš se přidat? Napiš nám.