K čemu vám je klepač u vodního vysavače ? Aby jste měli nejlepší vysavač na koberce.

Vodní vysavač Hyla klepač Hyla čistí koberec do hloubky

Do vodního vysavače s rotačním separátorem Hyla se vejde velké množství nečistot díky velké nádobě a množství vody v ní. Klepačem prach a špínu rychle přemístíte z jinak nedostupných míst přímo do vysavače. Touhle kombinací získáte nejlepší vysavač na koberce. A ušetříte čas a svaly.

Vibračním kartáčem neboli klepačem čistíte prach z hloubky koberce, načechráváte sešlapané chlupy a koberec je po vysávání jako nový. Zbavíte se také staré kůže napadané dovnitř do matrace, takže se vám bude dobře spát a matrace déle vydrží. Čistou matrací předejdete astmatickým nebo alergickým záchvatům u sebe a svých blízkých.

Co musí mít klepač , aby vám ušetřil práci

 1. Svůj vlastní elektrický motor. Turbínka poháněná vzduchem od vysavače klepe jen těsně před smrtí.
 2. Speciální rotační válec upravený pro klepání – vibrování
 3. Spojení válec – motor ozubeným řemenem, aby nedocházelo k prokluzu na vyšším koberci
 4. Elektronickou pojistku, která válec hned zastaví, když nasajete kabel nebo záclony.

Jak elektrický klepač vlastně klepe. Jsou dvě nejčastější řešení.

1. Přímo na rotujícím válci je tvrdá klepací lišta střídavě s řadou kartáčů.

Teoreticky lišta bouchne do koberce, kartáče seberou prach a pošlou ho do vysavače. Tohle řešení bylo v Čechách poměrně rozšířené, ale ustoupilo se od něj z několika důvodů:

Jak pracuje rotační kartáč s klepací lištou pro vodní vysavač schema
 • Klepač s lištou se dá použít jen na koberci a matraci. Na pevných podlahách jako plovoucí a dřevěné podlahy se ničí anebo ničí podlahy. Stalo se, že rozklepal beton pod kobercem a jak jste chodili po koberci, křupal vám pod nohama štěrk.
 • Prach klepač proklepává skrz koberec. Majitelé to udávali jako důkaz vynikající činnosti klepače, ale vy chcete dostat prach z koberce ven a ne ho strčit pod koberec. Stejně tak šupinky staré kůže chcete dostat z matrace pryč a ne je naopak zasunout do větší hloubky, kde budou mít roztoči exkluzívně chráněnou jídelnu.
 • Válec s lištou a kartáči je většinou dřevěný z tvrdého dřeva. Dřevo samozřejmě pracuje. Ve vlhčím prostředí se válec prohne, takže sice víc klepe, ale za cenu postupného ničení uložení válce.
 • Přenos z motoru je kluzným řemínkem, který vlastně nahrazuje pojistku. Jeho výměna po přepálení není zrovna levná a dochází k výrazné ztrátě výkonu celého klepače.

2. Rotující válec kmitá (vibruje) ze strany na stranu

Tužší štětiny kartáče jsou uspořádané šípovitě ve dvou řadách. Při záběru v koberci dojde k rozkmitání válce, tím i vláken koberce. Prach se tak mnohem lépe uvolní a klepač ho vyčesává z koberce ven, nezatlouká ho dovnitř. Výhodou je:

Vibrační klepač pro vodní vysavač- detail rotačního válce se šípovitým uspořádáním štětin
Vibrační klepač – detail rotačního válce se šípovitým uspořádáním štětin
 • Klepač využijete na všechny typy podlah. U klepače Ventus od Hyly dojede na tvrdé podlaze k automatickému vypnutí vibrací a klepač jen zametá. Na koberci a matraci se sníží otáčky a klepač vyčesává nečistoty z koberce.
 • Rotující válec je lehký a speciálně vyfrézovaný. To prodlužuje životnost klepače. Také vybrání ulehčuje odstranění dlouhých vlasů, provázků a vláken, které se na válec mohou namotat.
 • Klepač odstraní mnohem větší množství prachu, písku z koberce včetně zašlapaných kočičích a psích chlupů. Vyčešete s ním i zaschlé zbytky jídel po dětech.
 • Prach hned o stěny vysajete díky bočním štěrbinám jedním tahem.
 • Klepač je široký a velmi dobře ovladatelný. V podstatě ho jen řídíte lehkými pohyby zápěstí, jako když jezdíte s autíčkem na tyči.

Podle čeho poznáte, že nabízený rotační kartáč taky klepe

Klepač hyla pro vodní vysavač Hyla perfektně čistí koberec
 1. Najděte přívod elektřiny. Kabel, zásuvku přímo na hubici nebo ve spoji s trubkami. Pokud není, jde o turbokartáč, od kterého vyklepání koberce nečekejte.
 2. Zkontrolujte délka štětin kartáče. Zmáčkněte je palcem. Pokud jsou dlouhé nebo měkké, budou koberec jen hladit, ne vyčesávat.
 3. Klepač má být těžší, aby se štětiny kartáče vůbec dostaly mezi vlákna koberce a mohly je rozvibrovat. Potřebujete, aby vibroval materiál pod klepačem, ne aby se klepal klepač.
 4. Nechte si od prodejce vysvětlit, jak přesně má jím nabízený klepač dostávat prach z koberce a matrace ven.
 5. Vždycky si klepač vyzkoušejte. Na poprvé dokáže něco uvolnit každý kartáč . Přejeďte malou plochu 20 x a porovnejte výsledek se zbytkem koberce.

Můžete připojit klepač k obyčejnému vysavači s filtry ?

Jasně že ano. Ale je to jako dát motor z Ferrari do trabanta. Počítejte s tím, že vysavač se velmi rychle zahltí velkým množstvím prachu a nečistot, které klepač uvolní. Než dojde k naplnění sáčku, pravděpodobně se ucpou filtry a vysavač se přehřeje a vypne. Proto výrobci k vysavačům dávají turbokartáče nebo málo výkonné elektrokartáče s krásným designem.

Takže k pořádnému klepači patří vodní vysavač se samočistícím separátorem bez sáčků a filtrů, který dokáže zpracovat a zadržet i nejjemnější prach, roztočí výkaly a spory plísní. Nejlépe Hyla.

Pak teprve vyčistíte prach z hloubky koberce, opět postavíte sešlapané chlupy a koberec bude jako nový. Zbavíte se také staré kůže napadané dovnitř do matrace, takže se vám bude dobře spát a matrace déle vydrží. Čistou matrací předejdete astmatickým nebo alergickým záchvatům u svých blízkých.

hylacz
O Hyle nás píše celý tým. Zkoušíme, co a jak se dá s hylou dělat. Máš dobrý nápad co s Hylou dělat a chceš se přidat? Napiš nám.