Plyšovy koberec. Heboučký na dotek, obtížný na údržbu? S Hylou ne.

plyšový koberec pantofle

Jemný jako plyš, jako králičí ouško -to vše nás láká položit se do jemňoučkého plyšového koberce a užívat si jeho příjemný teplý dotek. Aby nám plyšák dlouho vydržel, musíme se o něj správně starat.

Materiál plyšového koberce je klíčem k jeho úžasným vlastnostem

Základem jsou polyesterová mikrovlákna.

kotě na plyšovém koberci
  • Jsou tenčí než hedvábí. Proto působí plyšový koberec velmi hustě a teple
  • Samotné mikrovlákno je lesklé a hladké. Nečistoty se nedostávají dovnitř vlákna a fleky lépe vyčistíme.
  • Polyesterové vlákno je odolné proti vodě. Proto koberce můžeme prát a rychle schnou bez zapaření.
  • Barví se přímo materiál na výrobu mikrovláken. Proto plyšák nešisuje, nepouští barvu při namočení a v porovnání s přírodními materiály zůstává stejnobarevný.
  • Diskutovanou otázkou v současnosti jsou mikroplasty. Z plyšového koberce se mohou do vzduchu uvolňovat zlomky mikrovláken, takže maminky je přestávají dávat do dětských pokojíků.

Jak udržujeme plyšový koberec

Díky jemným a delším vláknům se plyšovém koberci zachytí mnohem větší množství prachu, alergenů a větších nečistot než v jiných typech koberců. Ale to je se správnou technikou výhoda. Když je prach v koberci, není ve vzduchu.

Plyšový koberec může být stříhaný, dokonce ve 3D s různými tvary a záhyby, nebo vypadá jako hebká lehce rozcuchaná srst. Základem péče je vysávání.

rozdíl v záchytu prachu plyšový koberec obyčejný koberec

Pravidelně, alespoň jednou týdně, vysajeme koberec ze všech směrů. Občas ho obrátíme a vysajeme ho i ze spodu. Tak se zbavíme ostrého písečku, který může narušovat jemná mikrovlákna. Z koberce pak zbytečně lítají chlupy a řídne.

Vodní vysavač Hyla nám pomůže.

Hyla EST s klepačem Ventus

Na odstranění velké množství jemného prachu potřebujeme vysavač se stálým proudem vzduchu, ne takový, který má velký výkon. Vzduch ve vysavači neproudí a tedy neodnáší prach, když jsou ucpané filtry nebo sáček vysavače.

Hubice vysavačů s velkým výkonem se k hustému koberci přisají. Velmi těžko s nimi při vysávání pohybujeme. Pak se jenom zbytečně dřeme a prach stejně zůstane v koberci.

Hyla nemá žádné filtry, jen speciální rotační separátor typu Defender. Nepotřebuje silný motor, který musí prorvat vzduch přes ucpané filtry a sáčky. Protože proudu vzduchu skrz přístroj nestojí nic v cestě, vytahuje z koberce i ty nejdrobněší částečky prachu a alergenů.

plyšový koberec elektrický vibrační kartáč

Hyla všechen prach a alergeny z koberce rovnou namáčí, takže se nedostanou zpátky do vzduchu. Koberec samotný ale zůstane suchý

Koberec načechrá elektrický vibrační kartáč

Kamarádka řešila vysávání plyšáku úzkou štěrbinovou hubicí. Po čtyřech hodinách vysávání na kolenou si dala říci a půjčila si elektrický široký kartáč. Nejenže byla za půl hodinky hotová. Hlavně elektrický kartáč jemná vlákna koberce podebral a rozčesal.

Koberec měla krásně načechraný a zmizely vyšlapané pěšinky.

Jak obnovíme sešlapaný plyšový koberec

Plyšové koberce trpí sešlapáním kvůli použitým mikrovláknům víc než jiné typy koberců. Na vině je velké množství jemných organických nečistot v koberci, jako jsou částečky kůže avýkaly roztočů. Ty doslova slepí mikrovlákna k sobě. V místech, kde se často chodí, se pak objeví sešlapané cestičky.

U starších plyšáků se používal křehčí typ mikrovláken, které se časem lámaly a v koberci fungovaly jako výztuž. Při vyčesávání sešlapaných míst se tedy může objevit v nádobě vysavače velké množství různě dlouhých vláken, které mohou člověka vyděsit, ale nebojte se. Načechraný koberec za to stojí.

plyšový koberec se šlápotou
Správně načechraný plyšový koberec po vysávání.

Postup práce:

  1. Z koberce nasucho odstraníme maximální množství lepivých nečistot. Pomůžeme si práškovou sodou, kterou kartáčkem lehce zapracujeme do sešlapaných míst. Sodu necháme chvíli působit. Pak koberec vyčešeme elektrickým vibračním kartáčem. Ne klepačem, který tluče do koberce, ale u kterého válec vibruje ze strany na stranu jako např. Hyla Ventus.
  2. Postup několikrát zopakujeme do kříže – měníme směr vysávání.
  3. Fleky slepené napři zbytky jídla, nápojů nebo tělními tekutinami vyčistíme zvlášť za pomoci mýdla. Nebude ho potřeba mnoho, protože soda už hodně špíny uvolnila. Místa pak přepereme čistou teplou vodou a necháme zaschnout.
  4. Celý koberec pak elektrickým kartáčem vyčešeme proti srsti, aby se provzdušnil. Případně pak ještě povrh domazlíme hřebenem.

Čištění fleků a praní plyšového koberce

boty koberec flek

Vylité kafe, červené víno nebo dětské čůránky se díky materiálu čistí velmi lehce.

Flek stačí namočit, namydlit obyčejným mýdlem a odsát ubrouskem, případně Hylou. Rozhodně flek nedřeme ostrým kartáčem a hrubou silou. To bychom v koberci lehce vytvořily plešku.

Pokud potřebuje vyčistit jiný flek – podívejte se doflekové lékárny.

Některé menší kusové plyšové koberce se dají prát v pračce na 30o. Vždycky je pak necháme doschnout venku. Když dáme vlhký koberec na dřevěnou podlahu, riskujeme její poškození.

Rozdíl mezi shaggy kobercem a plyšovým kobercem

shaggy koberec fialový detail
shaggy koberec

Shaggy koberce mají silná rozcuchaná vlákna dlouhá i 10 centimetrů. Rozcuchaného vzhledu po vysávání dosáhnete hřebenem se širokými zuby. Více oúdržbě shagy koberců najdete tady.

Plyšové koberce mají velmi jemná hustá vlákna do 2 centimetrů. Povrch je hladký a načechraný. Načechranosti dosáhneme vysátím elektrickým kartáčem proti srsti pěkně jeden tah vedle druhého.

kotě na plyšovém koberci
plyšový koberec

Nebuďte překvapené, když po vysátí malého plyšového koberce Hylou budete vylévat bahno.

Mám praktickou zkušenost, že to trvalo skoro 2 měsíce, než se mi podařilo většinu prachu ze staršího koberce odstranit. Výsledek je nyní excelentní.

hylacz
O Hyle nás píše celý tým. Zkoušíme, co a jak se dá s hylou dělat. Máš dobrý nápad co s Hylou dělat a chceš se přidat? Napiš nám.