Fleková lékárna. Jak na čištění fleků a skvrn z koberce.

boty koberec flek

Pět nejdůležitějších zásad při čištění fleků z koberce

 • Rychlost. Čistěte fleky a skvrny co nejdříve. Nenechte je zasáknout a zaschnout. Čím více se vpijí do vláken koberce, tím hůř je budete odstraňovat.
 • Fleky neroztírejte. Vždy postupujte od kraje ke středu
 • Koberec nedrhněte. Pokud moc tlačíte nebo používáte ostré kartáče, můžete lehce pozměnit vzhled koberce navěky. Obvykle na prostředku.
 • Vynechte prostředky s bělícím účinkem . Většinou stačí mýdlo, žlučové mýdlo nebo soda.
 • Místo na závěr properte čistou teplou vodou. Buďto ji odsajete utěrkou, nebo vodním vysavačem Hyla

Když víte, od čeho flek nebo skvrna jsou

Pokud znáte pachatele, přinuťte ho flek vyčistit. Většinou se ale vytvoří úplně sám neznámo kdy a tak je to na vás. Pokud se to děje často anebo potřebujete celý koberec vyprat aspoň 2x do roka, vyberte si multifunkční vysavač na tepování koberců.

Skvrna od čaje nebo kávy

Bateriový kuchyňský vysavač Hyla RAPIDA
Na vysátí kávy nebo čaje stačí i bateriový vysavač, pokud to umí. Jako Hyla RAPIDA

Čaj, zvláště černý čaj, obsahuje třísloviny, díky kterým obarví koberec nebo sedačku nahnědo a téměř natrvalo. Proto je důležitá rychlost.

Tekutinu hned po vylití odsajeme ubrouskem. Flek naředíme vodou s citronem a opět odsajeme.

Pokud máte Hylu, je čištění rychlejší a intenzivnější.

Pak skvrnu namydlíme obyčejným mýdlem – doporučuji mýdlo s jelenem nebo hnědé mýdlo na praní – a opět naředíme teplou čistou vodou a vysajeme.

Staré skvrny od čaje nebo kávy se čistí velmi obtížně. Většinou polité místo zůstane světlounce hnědé a se štěstím se chová ve vzorku koberce. Opakované drhnutí situaci spíše zhorší.

Vyčištění rozlitého vína

Odstranění červeného vína koberec

Znalci tvrdí, že červené víno se z koberce nejrychleji vyčistí naředěním bílým vínem. No, pít ho už nebudete, takže stačí naředit vodou a odsát utěrkou nebo ubrouskem.

Opět na dočištění použijte obyčejné mýdlo, mydlit a vysávat, naředit čistou teplou vodou a vysávat.

Tradiční zasypání solí sloužilo jen k odsátí tekutiny z koberce.

Čištění skvrny od krve

Loužičku krve odsajete utěrkou a opakovaně naředíte studenou slanou vodou. Soli stačí velká polévková lžíce na půl litru vody. Vždy odsajete vodním vysavačem jak nejlépe to jde. Na závěrečné doprání použijete žlučové mýdlo. Prodávají ho v drogerii za pár korun. Bude se vám hodit i na předeprání prádla a podobné věci.

Důležité je, aby voda byla studená, jinak se krev srazí a nepůjde vyprat.

Jak vyčistíte fleky od psa nebo kočky

Pokud je na koberci nebo sedačce hromádka, seberte co můžete do papírového ubrousku. Pak potřísněné místo naředíte teplou vodou, odsajte a použijete enzymatický čistič.

Enzymatický čistič na kočičí a psí moč koberce

Enzymatický čistič je roztok bakterií, které vylučují enzymy rozkládající exkrementy a moč. Po tom co zlikvidují všechny smradlavé zbytky do poslední molekuly, tak zahynou.

Výhodou použití enzymatického čističe je, že pes ani kočky na koberci ( nábytku, zdi, sedačce, matraci apod.) nic necítí anevrací se tam.

Na závěr místo jen přeperete čistou teplou vodou maximálně s přídavkem mýdla. Na vyprání je ideální “mokrá cesta” Nimbus od Hyly, která umí pracovat s teplou vodou a má dostatečný tlak.

Pokud víte, že v místnosti v minulosti žilo a čůralo zvíře, tak staré skvrny od moči najdete pomocí UV světla. Odstraníte je také pomocí enzymatického čističe, jen flek překryjete igelitem, aby se udržel déle vlhký a dali jste bakteriím čas na jejich práci.

Odstranění vosku nebo žvýkačky z koberce

Vosk nebo žvýkačku nejdřív vychladíte. Buďto kouskem ledu v pytlíku nebo speciálním mrazicím sprejem, když je toho k vyčištění víc. A pak ho sloupnete.

vosk na koberci čištění

Pokud se vosk zapil opravdu hluboko, tak můžete použít žehličku a savý papír, do kterého se při zahřátí žehličkou zasákne.

Zbytky žvýkačky nebo vosku také můžete odstranit pomocí parního čističe s tryskou. Nejdříve se ale přesvědčte, že koberec snese vyšší teplotu. Páru foukáte šikmo do koberce a vosk nebo žvýkačku sbíráte do silnější utěrky.

Vyčištění mastné skvrny

Mastné fleky nechte vsáknou do papírové utěrky, pokud jsou malé. Jinak je vynikající čištění “nasucho” obyčejnou sodou a octem.

Nejlepší vodní vysavač na koberce hyla
 1. Fleky na koberci posypete mletou sodou na praní a trochu ji do něj zašlapete.
 2. Pak čištěná místa postříkáte rozprašovačem vodou s bílým octem namíchanými v poměru 1:1 a necháte působit do zaschnutí.
 3. Vše vysajete klepačem

Při praní celého koberce nejdřív mastné fleky předčistěte šamponem na koberce a pak teprve perte.

Zápach zvratků v místnosti odstraníte spolu se skvrnami

V místnosti po mejdanu nebo hromadě malých dětí může ve vzduchu viset nepříjemný pach zvratků.

tepovani kobercu whisky

Opět je důležitá rychlost. Zbytky zvratků seberte nebo seškrábněte do papírové utěrky. Snažte se při tom odsát co nejvíce tekutiny – stačí utěrku přitlačit do skvrny a nechat zasáknout.

Pak namíchejte vodu s bílým octem (nebarví tak jako hnědý) a skvrnu namáčejte a vysávejte například pomocí postřikovače.

Na závěr místo properte mýdlovou vodou nebo rozpuštěnou sodou. Nejlépe pomocí sady napraní koberců Nimbus, protože tak z koberce vytáhnete opravdu skoro všechno.

Suché čištění

U suchého čištění pomocí různých práškových přípravků počítejte s tím, že je pak musíte vysát. Prášek, který sypete do koberce, má vysokou absorpční schopnost – je “lepivý”. V důsledku toho se často se stává, že absorpční prášek rychle zalepí filtry nebo sáček. Tím fakticky likviduje vysavač, protože se přehřívá motor.

Pokud chcete použít suchý prášek, tak jen:

 • na jednotlivé skvrny
 • nízký koberec
 • s vysavačem bez filtrů

Odmítnutí odpovědnosti

Znázorněné a popsané návody byly poskytnuty společnosti Hyla samotnými uživateli. Tyto návody nebyly společností testovány a nestanovují doporučení společnosti Hyla, jak přípravky používat. Při každém použití by měl být brán v potaz selský rozum. Vždy se řiďte instrukcemi a berte na vědomí varování na obale.

hylacz
O Hyle nás píše celý tým. Zkoušíme, co a jak se dá s hylou dělat. Máš dobrý nápad co s Hylou dělat a chceš se přidat? Napiš nám.