Categories: Čištění vzduchu

Správné větrání. Dýchejte čerstvý vzduch ale nevyhazujte prachy z okna

Větrání je nejjednodušší způsob, jak se můžeme chránit před nemocemi. Během pandemie Covid 19 ho dokonce vědci zařadili mezi nejdůležitější preventivní pravidla. Při správném provedení nic nestojí a doma je vám lépe.

Kdy větrat

Nečekejte s větráním na pocit , že je v místnosti vydýchaný vzduch. To by znamenalo že v místnosti je už příliš vysoká koncentrace CO2 a vlhkosti.

Nemá cenu trápit se bolením hlavy a únavou, když stačí vyvětrat.

Minimální výměna vzduchu nejvíce svědčí virům, bakteriím i plísním. Do vzduchu se samozřejmě stále uvolňují škodliviny z nábytku, podlah a zdí. Formaldehyd, ftaláty, pozůstatky čisticích prostředků, to je to, co tvoří příslovečný “smrádek, ale teploučko”.

Hygienici proto doporučují větrat alespoň 3x denně. Častá výměna vzduchu pomůže i nemocným. Dýchat výše zmíněný škodlivý mix uzdravení neurychlí.

Častěji větrejte, když je doma víc zdrojů znečištění vzduchu. Tedy buďto lidí, nebo spotřebičů v provozu.

Při úklidu větrejte vždycky

Ať máte nejlepší vysavač pro astmatiky s HEPA filtry nebo robotický vysavač, zvíření prachu při úklidu se prostě nevyhnete. Prach z poliček, nábytku i květin se do vzduchu dostane i při použití mikrovláknové utěrky.

Určitým řešením je uklízet vodním vysavačem Hyla, protože běží zároveň jako pračka vzduchu. Špínu a dráždivé látky přímo namáčí nebo rozpouští ve vodě, tak jako se to děje venku při dešti.

Na závěr úklidu necháte Hylu s čistou vodou běžet v režimu praní vzduchu, takže nemusíte pouštět teplo ven.

Jak dlouho

Jak proudí vzduch při větrání různými typy oken

Při větrání jde o to dostat dovnitř co největší množství čerstvého vzduchu za co nejmenší čas. Ideální je způsobit na chvilku průvan. Tím vyženete ven maximální množství škodlivin z domácnosti.

V zimě stačí kolem 5 minut, v létě déle. Určitým vodítkem může být orosení skla vnější strany okna. Objeví se, když křídlo okna otevřete do místnosti. Jamile zmizí, je vyvětráno.

V koupelně a kuchyni větrejte častěji, vždy po vaření a sprchování. V těchto místnostech hrozí tvorba plísní kvůli zvýšení vlhkosti, tak ji vyžeňte ven. Zvlášť pokud nemáte odtah digestoře zaústěný ven.

Supertěsná okna – nechte si peníze doma

Nová okna si většina lidí objednává především kvůli jejich izolačním schopnostem. Slibují si od nich úsporu při vytápění a minimální údržbu. Aby okna splnila vaše naděje, musíte je správně používat. I při větrání.

Jak doporučuje Radek Kulda, okenní specialista firmy MONTY SERVIS Plzeň, vynechte v zimě celodenní větrání pootevřeným oknem tzv. na ventilaci. Celodenní větrání při venkovní teplotě pod 50 Celsia způsobuje:

  • prochladnutí překladu a horních částí špalet. Na studených místech pak kondenzuje voda a tvoří se plísně.
  • může dojít k prochladnutí až zmrznutí kování a těsnění. Hrozí jejich poškození při manipulaci s oknem.
  • ochlazuje se vnější komora rámu okna, takže v drážce mezi okenním křídlem a rámem kondenzuje voda. Mohou se v ní tvořit plísně nebo dokonce okno zamrzne.
  • přiotevřené okno mate termostatické hlavice na radiátorech. Protopíte víc než musíte.
  • navíc okno otevřené na mikroventilaci nebo ventilaci je při vloupání z pohledu pojišťovny otevřeným oknem

Při větrání novými okny platí rychle a pořádně

  1. Stáhnout topení na minimum
  2. Otevřít celé okenní křídlo, udělat na 5 minut pořádný průvan
  3. Opět nastavit topení

Pokud chcete opravdu šetřit za topení, tak zavítejte dveře do chladnějších místností jako je ložnice. Pro další úsporu tepla si můžete pořídit závěsy, které se budou zatahovat mezi radiátory a oknem. Ty jsou vynikající hlavně u podlahového topení.

Ale ať máte okna stará nebo nová, vždy větrejte s ohledem na zdroje možného znečištění vzduchu, počet lidí v místnosti, pracovní činnost i s ohledem na velikost samotné místnosti.

Kdy větrání škodí

Rozhodně nevětrejte při smogové situaci nebo když váš soused topí kdejakým odpadem. V tom případě vám pomůže Hyla, kterou do vody zaperete spaliny a aerosoly.

Stálým větráním si domů také pouštíte alergeny jako pyly a spory plísní.

Částečně pomohou sítě v oknech, ale pokud budete větrat pouze nárazově v době, kdy je koncentrace vzdušných alergenů nejmenší, vyhnete se i tomuto problému.

Nenechte se zabíjet špinavým vzduchem. Pořiďte si Hylu.