Jak jednoduše vyčistíte ucpaný odpad? Vysajte ho!

jednoduché čištění ucpaného umývadla vodním vysavačem hyla

Známe to všichni. Po osprchování nebo koupání voda neodtéká a neodtéká. Odtok z vany je plný vlasů, chlupů a bůh ví čeho dalšího.

Občas to samé zažíváme v kuchyni. Z potrubí se ozývají divné bublavé zvuky, ale vodník to není . A žena řekne: Miláčku, podíval by ses na to ? Pro ulehčení práce tady máte nejlepší tipy, které jsme pro čištění ucpaných odpadů nasbírali za ta léta, co je Hyla na trhu.

Vyčištění ucpaného odtoku u kuchyňského dřezu

Stačí zapomenout vložit sítko, pravidelně mýt zeleninu od bláta, nechat děti vyrábět různé slizy, které spláchnou do dřezu a nastanou problémy. Pokud se vám nechce zrovna rozdělávat sifon ( nebo to prostě neumíte), použijte vodní vysavač.

Gumový nástavec na čištění odpadů k vodnímu vysavači Hyla

Použijte Hylu. Má velkou a odolnou nádobu, samočistící separátor a žádné filtry, které by se špínou z dopadu ucpaly. Hadice jsou zevnitř téměř hladké a nedrží se v nich nečistoty. A gumový nástavec na čištění odpadů z eshopu.

Při vysávání ucpaného odpadu:

  • Nechte téct tak teplou vodu, jak to jen jde. Špunt je často tvořený ztuhlým tukem.
  • Vždycky počkejte, až voda vyleze zpátky do dřezu a pak opakujte vysátí.
  • “Cuc” musí být krátký a intenzivní – ucpávku vynáší pryč voda. Pokud vysajete všechnu vodu ze sifonu, vlétne vám dovnitř smradlavý vzduch z potrubí. Takže rychle a krátce – gumový nástavec vám pěkně sedne do odtoku a těsní.
  • Když je špinavé vody v nádobě tolik, že se dostane k separátoru, změní se zvuk Hyly. Takže vše vylijete do záchodu a pokračujete, dokud není odpad čistý.
  • Zašpuntujte ostatní odtoky a utěsněte přepadové otvory v celé větvi !

Vyčištění odpadu u vany, sprchového koutu nebo umývadla

V koupelně tvoří nejčastěji ucpávku směs vlasů, chlupů a mýdla. Dobrá zpráva je, že čím je takový “špunt” blíž, tím líp se čistí.

Postup je stejný jako v kuchyni. Pustíte teplou vodu a obyčejnou hadicí s nasazeným nástavcem na čištění odpadů vysáváte rovnou z odtoku všechen humus. Někdy je lepší uvolněný balík vlasů , který Hyla z odpadu táhne, chytit do prstů a hrubou silou vytáhnout .

Výhody čištění ucpaných odpadů Hylou

  • Je to bezpečné. Při čištění odpadů hydroxidem draselným, kyselinou solnou případně jinými chemickými čistidly hrozí nebezpečí poleptání, stříknutí kyseliny do očí a vážný úraz. Časté je také poleptání obkladů, dřezů nebo i samotného potrubí.
  • Je to rychlé. Hyla táhne rychlostí 2500 litrů za minutu s vysokým podtlakem. Několika rychlými cucy protáhnete do umývadla i vodníka.
  • Můžete využít prudké změny tlaku. Hadici dáváte střídavě na sání a na foukání. Ucpávku rozhýbete, uvolníte a vysajete.

Jak čistí ucpanou kanalizaci profík – rady kolegy instalatéra

Vyčištění ucpaného sifonu

Někdy nezbyde nic jiného, než sifon opravdu rozšroubovat. Připravte se na to, že dost možná budete potřebovat nové těsnění, protože staré bude ztvrdlé. To dostanete v instalatérských potřebách. Hornbach nebo OBI vynechte – těsnění v instalatérských potřebách stojí 2 Kč, tam 20 Kč.

Na samotné vymytí dílů sifonu se báječně hodí štětka na lahve. Napusťte si vodu do kýble a tam pořádně prošťouchejte a vymyjte všechny trubky. Takhle pěkně vymyjete i moderní natahovací sifony.

Při zpětné montáži dotahujte šroubení z citem. Někdy je letité a může i prasknout, zvlášť když ho dotahujete přes závit.

Čištění kanalizace ve zdi

Před touto operací si doporučuji odskočit. Zurčení vody a typická vůně jsou velmi návodné a není nic horšího, než muset pracovat se zkříženýma nohama.

Na vyčištění ucpaných trubek dál za sifonem vám Hyla také pomůže. Tady už se neobejdete bez něčeho, co se dá strčit do trubky a čím narušíte nebo napíchnete ucpávku. Oblíbené je instalatérské péro – opět doporučuji nejbližší instalatérské potřeby.

Variantou je pevnější hadička s tryskou na konci. Nemusí to být zrovna tlaková voda z wapky – stačí ji připojit na kohoutek. Hadičku postupně zastrkáváte do trubky a pohybujete s ní. Stříkající voda narušuje a odnáší nános z trubky. Odtékající vodu vysáváte rovnou do Hyly, takže vám neteče pod nohy.

Viděl jsem několik “sofistikovaných” hadic s rotujícími tryskami pro připojení na wapky, ale za ty peníze mi přišly zbytečné.

Čištění ucpaných kanalizačních trubek vodním vysavačem hyla
Voda s tukem vysátá z ucpaného kuchyňského odpadu

Že se operace povedla, poznáte nejen podle toho, že voda najednou odtéká. Když pustíte vodu do jiného odtoku, například do vany, a hadici od Hyly strčíte do zdi, tak vám táhne právě vodu z vany. Tím se ujistíte, že trubky jsou čisté i ve zdi.

Vyčištění ucpaných svodů z okapu, případně různých venkovních kanálků

Na tyhle práce si opravdu vezměte nějakou starou Hylu, protože venkovní kanálky a svody ucpává většinou hlína, písek, staré listí a podobně. Mohou tam být i střepy, takže do trubky nikdy nesahejte holou rukou. Pokud je tam něco většího, tak se to přicucne k hadici a s ní to vytáhnete na světlo boží.

Hadice jsou po sundání rukojeti pružné a dají se zasunout i do různých kolen a záhybů. Maximální délka je 6 metrů. A hlavně jsou uvnitř téměř hladké.

Opět napouštíte vodu hadicí nebo konví a bahýnko sajete ven. Tady obsah nádoby od Hyly vylévejte někam na kompost – trávník si tím můžete dost poničit. Výhodou hadic je jejich festovní provedení. Protlačíte je i úzkými místy.

Několik našich zákazníků mi s pýchou vyprávělo, co všechno vysáli a vyčistili. Upřímně mi bylo žabičky líto, ale za tu radost jim to stálo. Holt Hyla je multifunkční a jen jedna.

Upozornění

  • Je mnoho víceúčelových vysavačů do domácnosti. Je jedno jestli mají rotační separátor nebo ne. Ale jen s málokterým můžete dělat to co s Hylou ! V případě pochybností se ptejte na servisu příslušné firmy. Dealer vám odkývne všechno, jen aby prodal.
  • Vysavače co mají hadice z klasického vlnovce (tzv sloní hadice) na čištění odpadů nepoužívejte – mastnotu a organické zbytky by jste z jejích záhybů už nikdy nedostali.
  • Po čištění odpadů vždy vypláchněte hadici – do kýble napusťte teplou vodu, přikápněte mýdlo a opakovaně vysajte. Pak ji připojte na foukání a nechte vyschnout.

Takže , vážení pánové a dámy, s chutí do toho a nebojte se experimentů. Pokud se zadaří, pošlete nám fotky, nebo tenhle článek nasdílejte svým známým a kamarádům, aby jste jim také ulehčili práci.

hylacz
O Hyle nás píše celý tým. Zkoušíme, co a jak se dá s hylou dělat. Máš dobrý nápad co s Hylou dělat a chceš se přidat? Napiš nám.