Máte sáčkový vysavač s HEPA filtrem a alergii na roztoče? Před úklidem utečte!

vysavač pro alergiky s hepa filtrem

Jakmile člověk u doktora uslyší, že jeho potíže způsobuje alergie na roztoče nebo na kočku, jako první začne řešit úklid. Heslo dne – zbavte se alergenů. Ale jak ?

Vysavače pro alergiky doporučované v diskusích

Jako první většina lidí vlétne do mobilu. V diskusích se nejčastěji setkáte se 3 druhy vysavačů. Jsou seřazeny podle pořizovací ceny.

  • Sáčkový vysavač s HEPA filtry
  • Bezsáčkový vysavač s výstupním filtrem
  • Vodní vysavač se samočistícím separátorem

Když už řešíte alergii, tak většinou uklízíte dražším sáčkovým vysavačem. Čím častěji ho používáte, tím více vidíte, že výkon není takový, jaký byl po nákupu. Bez ohledu na značku.

Proč vysavač neuklízí, když stál takové peníze?

Každý vysavač kromě vodního vysavače se samočistícím separátorem 3 kritické body, kde dochází ke ztrátě schopnosti vysávat nečistoty. Sáček, filtr před motorem a výstupní filtr. Pokud je jen jeden z těchto 3 bodů ucpaný, vysavač správně nefunguje. Jak dokázala anglická studie, pak už jen víříte alergeny do vzduchu.

sáčkový vysavač s hepa filtrem řez

Filtr je vlastně cedník

Filtrace funguje stejně jako když doma cedíte vývar, aby byl čirý a dobře vám chutnal. V cedníku zůstane vyvařená zelenina, použité koření a maso. Na filtru zase stará kůže, mrtvé vlasy a drobky. Rozdíl je v tom, že zbytky z cedníku hned vyhodíte a cedník umyjete.

Proto můžete cedník s úspěchem opakovaně používat.Nic v něm nehnije. Jeho dírky nejsou ucpané starými zbytky. Na rozdíl od filtru ve vysavači, kam přidáváte další a další vrstvy organického odpadu, až dojde k jeho úplnému zalepení.

jak pracují filtry ve vysavači a čističce vzduchu

Tento odpad samozřejmě plesniví a žijí (a kálejí) v něm roztoči. Při úklidu skrz tuto vrstvu proudí vzduch zpátky k vám do bytu. Větší kousky zůstávají na filtru, menší procházejí dírkami filtru spolu se vzduchem. Bohužel procházejí většinou právě alergeny vytvořené ve vysavači -jsou nejmenší a přímo na filtru.

Opravdu si chcete přidávat alergeny do vzduchu ?

Různé druhy filtrů -kritické body vysavače

Sáčky, pytlíky nebo vaky ve vysavači

Sáček ve vysavači s hepa filtrem
Sáček ve vysavači je první filtr

Nejčastějším materiálem při výrobě sáčků je speciální papír nebo tkanina.

Výhodou tkaniny je její měkkost. Při práci se různě deformuje a tím se uvolňují ucpané dírky. Propustí proto více alergenů a jemného prachu, jak je vidět na obrázku.

Sáčky mohou mít několik vrstev, takže např 7-násobná filtrace znamená jen tlustší pytlík ve vysavači.

Motorový filtr- filtr na hrubé nečistoty

Motorový filtr ve vysavači brání motor před zahlcením velkými kusy prachu
Motorový filtr ucpaný vlákny a prachem

Motorový filtr najdete hned za sáčkem. Slouží jednak jako pojistka pro případ protržení sáčku a za druhé na zachycení velkých kousků, které prošly netěsnostmi kolem ucpaného sáčku.

Bývá z řídké tkaniny, po půl roce vysávání může vypadat jako ten na obrázku. Většinou o něm ani nevíte, natož aby jste ho pravidelně měnily.

Výstupní filtr nebo HEPA filtr

Výstupní HEPA filtr vysavače pro alergiky
Výstupní filtr vysavače

Výstupní filtr má zachytit i ty nejjemnější alergeny, co prošly vysavačem. Podle reakce vašeho alergika víte, že tomu tak není.

HEPA filtr neboli High Efficiency Particulate Air filter byl původně vyvinutý pro NASA a velmi čisté prostory nemocnic. Když je nový, dokáže zachytit většinu alergenů.

hepa filtr vysavače pro alergiky

Obvykle ale vypadá jako na obrázku. V této podobě :

  • je na několika místech proděravělý a jako filtr k ničemu
  • záhyby jsou plné rozkládajících se alergenů.
  • funguje jako zátka na výfuku vysavače

Bezsáčkové vysavače

Bezsáčkové vysavače využívají pro záchyt hrubých nečistot tzv cyklónového efektu. Proud vzduchu s prachem je nasměrován šikmo na stěnu plastové nádoby, kde se velké kousky prachu zbrzdí a shromažďuje se na dně většinou průhledné nádoby.

Tím se odstraní jeden ze tří kritických bodů vysavačů – sáček. Ostatní dva – motorový filtr a HEPA filtr – zůstávají.

Sestavou několika cyklónů po sobě může dojít až k vyloučení filtru na hrubé nečistoty, vysavač se ale velmi špatně udržuje.

U bezsáčkovývh vysavačů výrobci doporučují výměnu HEPA filtru 2x častěji než u klasických sáčkových vysavačů.

V případě jeho ucpání se vysavač chová jako motor auta, když mu ucpete výfuk bramborou a neuklízí.

Proč vysavače páchnou

Bez ohledu na značku fungují jako popelnice s větrákem. Domácí prach obsahuje velké množství organického materiálu jako šupinky kůže, vlasy, drobky, mrtvý hmyz, plísně a roztoči.

Všechno je týdny uloženo v sáčku a na filtrech vysavače. Stejně jako v popelnici dochází k rozkladu, hnití a plesnivění. A při úklidu skrz tenhle kompost foukáte vzduch zpátky do svého domova.

Jak zabráníte tomu, aby vám vysavač vracel alergeny a plísně zpátky domů ? Zaplaťte!

  1. Podle doporučení hygieniků po každém vysáváním vyhoďte sáček
  2. Po každých 5 spotřebovaných sáčcích vyměňte motorový filtr
  3. Každého půl roku vyměňte výstupní HEPA filtr, u bezsáčkových vysavačů častěji.

Peníze, peníze peníze. Kolik vás opravdu stojí “levný”vysavač pro alergika ? 149.320,- Kč

Průměrný vysavač s HEPA filtrem stojí zhruba 5.000,- Kč a jeho životnost je 3 roky. Běžná frekvence úklidu při domácí alergii je jednou za 3 dny. Pokud postupujete podle doporučení hygieniků, za měsíc spotřebujete 10 sáčků a 2 motorové filtry. Když nakupujete ty nejlevnější 25 Kč za sáček, bude vás provoz vysavače stát 250 Kč měsíčně na sáčkách a zhruba 100 Kč za 2 filtry po 50,- Kč. Jednou za půl roku pořídíte HEPA filtr za 800,- Kč.

Za spotřební materiál tedy dáte 5.800,- Kč ročně + 1.666,- Kč za 1/3 ceny vysavače. To je 7.466,- Kč ročně. Za 20 let je to tedy 149.320,- Kč

Chcete většinu těchto peněz ušetřit ?

Pořiďte si Hylu. Hyla je vodní vysavač s rotačním samočistícím separátorem. Nemá v sobě žádné sáčky, filtry ani jiná kritická místa. Prakticky vše, co vysajete, Hyla zapere do vody a se špinavou vodou se alergenů definitivně zbavíte.

Vodní vysavač pro alrgiky zajistí klednýa zdravý spánek

Nemusíte nic měnit, jen nalijete vodu a vychutnáte si čistý vzduch bez alergenů.

Rozhodněte se pro klidný spánek na čisté matraci, podlahu bez prachu a svoji zdravou rodinu.

hylacz
O Hyle nás píše celý tým. Zkoušíme, co a jak se dá s hylou dělat. Máš dobrý nápad co s Hylou dělat a chceš se přidat? Napiš nám.