Poprvé po zimě na chalupě. Jak přežít odzimování ve zdraví

Interiér chalupy po odzimování ložnice postel Hyla

Sluníčko už přes den hřeje, sníh slezl dolů, tak klíče, svačinu a hurá na chalupu! Za zdravím, čerstvým vzduchem a rekreačním zaměstnáním. Nezapomeňte přibalit léky na alergii na plíseň, pokud na ni trpíte.

Aby jste si pobyt na chalupě užili ve zdraví, myslete na správný postup, jak oživit vychladlé několik měsíců nepoužívané prostory.

Při odzimování chalupy je hezké počasí zásadní

Správné vyvětrání

Pokud zůstala chalupa nebo chata suchá (kontrolu tašek, okapů a jiných zdrojů vlhkosti necháme mužným polovičkám), začneme krátkým vyvětráním a zatopením.

Větrání hyla záclona

Když větráme delší dobu, dochází ke srážení vlhkosti z teplého vzduchu na studených zdech, nábytku a vybavení chalupy či chaty. Tím se paradoxně situace zhorší.

Pokud ale opakovaně krátce vyvětráme průvanem a současně topíme, dojde k postupnému ohřevu a vysušení stěn, nábytku a dalšího vybavení. Bez nebezpečí šíření plísní.

Ošetření matrací a čalounění

Pokud matrace na zimu neukládáte domatracových pouzder, které je chrání před vlhkostí, tak je vyneste na sluníčko. Stejně nechte vyhřát lůžkoviny, čalouněný nábytek a koberce. Než je vrátíme zpátky, tak je ještě důkladně vyklepáme a vysajeme.

žena na pohovce sluníčko relaxace sušení po zimě

Na to je ideální vodní vysavač Hyla s klepačem. Do vody v nádobě přidáte trochu dezinfekce ( s peroxidem vodíku – ne chlorem!). Když klepeme a vysáváme zároveň, snižujeme nebezpečí, že se nadýcháme spor plísní a plesnivého prachu.

Plesnivý prach je silný alergen. Obsahuje výkaly roztočů a organické zbytky. Ty měly na zplesnivění celou zimu. Takže pokud se u nás nebo dětí při jarním otvírání chalupy objeví něco jako prudká senná rýma, jde o reakci na plísně.

Úklid Hylou proto funguje jako prevence. Navíc, díky její multifunkčnosti, s ní ještě umyjete podlahu, vyčistíte ucpaný odpad a stáhnete rozvířený prach ze vzduchu.

Pokud máte celou zimu někde uložený starý vysavač, tak než ho pustíte, vyměňte sáček, všechny filtry a pořádně ho vymyjte zevnitř. Jinak budete dýchat skoro čistou plíseň.

Odstranění pachu zatuchliny a plísní

V nepoužívaných uzavřených prostorách se usadí zápach zatuchliny na všem. Na nábytku, podlahách, obkladech, věcech ve skříních.

Neutralizér zápachu zatuchliny a plísně 2v1 PurodoraLab

Na první úklid nám pomáhá přípravek Neutralizér zápachu zatuchliny a plísně 2v1. Protože pracuje na bázi molekulární neutralizace zápachu, působí okamžitě. Můžeme ho přidávat do vody na mytí podlah, když otíráme vlhkým hadříkem nábytek nebo při praní koberců.

Dokonce se nám osvědčil i při odstranění zápachu ze zatuchlého oblečení ze skříní. Samozřejmě jsme ho nejdřív rozvěsily na sluníčko vyschnout. Stačilo ho pak jednou vystříkat, opět nechat vyschnout a dobrý.

Kdy a jak prát koberce a čalounění ?

Příslušenství na praní koberců a tepování sedaček Hyla Nimbus

Při prvním úklidu se na to vykašlete. Stačí nechat pořádně vyschnout a vyklepat. Většinou máme jen víkend a mohlo by se lehce stát, že vyprané věci nestihnou vyschnout.

Do naší příští návštěvy by mohly zplesnivět, tak proč si přidělávat práci. Navíc by vlhký koberec mohl poničit podlahu a sedačka zase vlhkostí povolit.

Nechte to na dobu, kdy bude stálé hezké počasí. Jak na to najdete v článku Jak poznáte nejlepší vysavač na praní koberců?

Odstranění zápachu kouře

Odstraňovač zápachu kouře ze stěn, nábytku a vybavení purodoraLab

Občas se stane, že se nám přes zimu do chalupy nastěhoval nevítaný návštěvník, který nepoužíval popelníček. Stěny, věci a vybavení jsou nasáklé kouřem z cigaret, kamen nebo konopí.

Právě s odstraněním tohoto úporného zápachu kouře nám pomáhá jiný vynikající přípravek – Odstraňovač zápachu kouře z kamen, cigaret a marihuany. Je to koncentrát, který si přidáváme do vody při vytírání a úklidu. Místo zápachu skoro okamžitě cítíme jen příjemnou vůni citrusů a borovice.

Navíc ho můžete přidat i do vody v Hyle při praní vzduchu.

Stejným postup vám pomůže i při odzimování chaty, obytného auta, hausbótu nebo nepoužívaných místností.

Líbí se vám článek? Tak mu dejte Like a sdílejte ho dál 🙂

hylacz
O Hyle nás píše celý tým. Zkoušíme, co a jak se dá s hylou dělat. Máš dobrý nápad co s Hylou dělat a chceš se přidat? Napiš nám.