Laryngitida u dětí. Čistý a studený vzduch na rychlé zmírnění záchvatu dodá Hyla!

Fanda s Hylou laryngitida

Je to poměrně běžné sezónní dětské onemocnění na podzim nebo v zimě. Jeho projev je ale děsivý – typický štěkavý kašel spojený s vyděšeným pláčem dítěte a chrčivým dýcháním. Protože nejčastěji začne v nočních hodinách , vypadá situace o to dramatičtěji.

Co na laryngitidu – první pomoc:

Dítě kýchá postcovid syndrom
 • Posaďte dítě a uklidněte ho. Váš pláč, zmatené pobíhání nebo hysterie situaci jen zhorší. V sedě se dítěti bude lépe dýchat.
 • Zajistěte chladný a vlhký vzduch. Spouštěčem záchvatu je kromě infekce suchý teplý vzduch s prachem. Pro rychlou úlevu nalijte doHyly studenou vodou, případně přidejte led, a chladný čistý vzduch nechte proudit přímo na dítě. Pokud je zima, otevřete okno nebo ho posaďte k otevřenému mrazáku.
 • Dítě ale při tom zabalte do deky – nechcete aby vám ještě nastydlo !
 • Dejte mu na krk Priessnitzův zábal. Látkovou plenku nebo malý ručník namočte ve studené vodě, vyždímejte a obtočte ji dítěti kolem krku. Překryjete suchou látkou a nechte působit 5- 10 minut, pak ho vyměňte. Obklad rychle sníží otok dýchacích cest.

Co je laryngitida?

Laryngitida je zánět hrtanu

hrtana laryngitida prevence

Většinou je příčinou virová infekce. Napadá sliznici dýchacích cest , která oteče a tím se dýchací cesty zúží hlavně kolem hlasivek. Dítěti pak dá nádech velkou práci, slyšíte chrčení a sípání. Protože někdy otečou i hlasivky, je důležité, aby dítě nemluvilo ani neplakalo. Na hlasivkách by se mohly udělat uzlíky.

Laryngitida virového původu

má rychlý nástup, ale stejně rychle ustoupí. Většinou je spojená jen s mírnou teplotou. Nepomáhají na ni antibiotika ani léky na kašel. V případě opakovaných záchvatů si nechte od lékaře předepsat léky pro rychlou pomoc.

Pokud má dítě:

 • vysokou teplotu
 • nemůže hýbat krkem
 • má potíže s polykáním a tečou mu sliny z úst

Může jít olaryngitidu bakteriálního původu

nebo jinou nebezpečnou nemoc. V tom případě jeďte na pohotovost. Ve většině případů proběhne záchvat v klidu, ale pro jistotu je pokaždé lepší nechat dítě vyšetřit lékařem z ORL.

Jak dlouho trvá laryngitida?

Laryngitida postihuje hlavně děti do 7 let. Pak z ní “vyrostou” – jejich dýchací trubice se rozšíří a nebezpečí se sníží. U dospělých se pak projevuje jen jako klasická infekce dýchacích cest s chrapotem. Je několik faktorů, které riziko laryngitidy zvyšují.

Proč chytlo laryngitidu zrovna moje dítě?

Faktory, které rozvinutí laryngitidy podporují

Diagnóza Astma pomáhá hyla

Kde žijete? Znečištěné životní prostředí zvyšuje pravděpodobnost záchvatu laryngitidy

Při inverzi na jaře a na podzim si odpusťte procházky s dítětem venku. Ve vzduchu je zvýšené množství spalin a jemných prachových částic, které mohou podráždit jemné dětské dýchací cesty.

Doma je problém přes zimu, kdy se topí. Vzduch je suchý, plný jemného prachu a alergenů. Tady je vodní vysavač Hyla opravdu záchrana. Vytáhnete s ním nejen prach z koberců a matrací, ale hlavně vyčistíte vzduch.

Samozřejmostí je doma nekouřit. Při úklidu nepoužívejte silné čistící přípravky s obsahem chloru, který dokáže naleptávat plíce i dospělým.

Má vaše dítě silnou imunitu ?

dítě zdravá imunita bláto špína

Pokud má často různá onemocnění dýchacích cest nebo je citlivé na vzdušné alergeny, měli by jste s ním začít pracovat na posílení jeho imunity.

Tady prášky nebo doplňky stravy moc nepomohou, protože potřebujete vybudovat odolnost proti virové infekci.

Nejjednodušší je otužování. Ať už vzduchem při delším pobytu venku nebo studenou vodou. Vymýšlejte společnou zábavu, při které budete ve zdravém prostředí. Jak se budete chovat vy, bude se chovat i vaše dítě.

Prevence proti záchvatu laryngitidy

 1. Větrání. Díte potřebuje dýchat čistý, chladný zvlhčený vzduch. Pokud nemáte Hylu, tak vám provizorně pomohou mokrá prostěradla pověšená v místnosti nebo hozená přes radiátory. Používejte vodní zvlhčovač s čištěním vzduchu. Nouzovým řešením je projížďka v autě s otevřeným okýnkem, pokud je chladná noc, případně dýchat vzduch z mrazáku.
 2. Pokud máte rádi vůně, zkuste aromaterapii. Na kašel pomáhá mateřídouška, pro rozšíření dýchacích cest eukalyptus.
 3. Zdravá strava. To co máme v břiše, ovlivňuje naši odolnost proti nemocem, náladu i vzhled. Je to nejjednodušší anejlevnější medicína. Vytvořte si takové vnitřní prostředí, které vás i vaše dítě udrží v dobré kondici a náladě.
 4. Domácí prostředí s optimálním množstvím “čisté špíny”, které pomáhá rozvíjet a trénovat imunitu vašeho děťátka. Při tom ale nevyvolá záchvaty. V tom vám vodní vysavač Hyla pomůže, protože s ním při úklidu nevytváříte sterilní prostředí, ale právě optimální podmínky pro zdravý vývoj vašeho malého caparta.

hylacz
O Hyle nás píše celý tým. Zkoušíme, co a jak se dá s hylou dělat. Máš dobrý nápad co s Hylou dělat a chceš se přidat? Napiš nám.