Porovnávání a testování vysavačů. Když délka hadice nerozhoduje.

Muž zkouší vysavač se zkumavkou v ruce

Každé testování je drahé. V Německu vychází otestování jednoho vysavače pro kompletní údaje naenergetický štítek na 90.000,-Kč. V Čechách ani na Moravě státní zkušebna vybavená kompletním zařízením není. EZU – Elektrotechnický zkušební ústav měří hlavně parametry týkající se bezpečnosti výrobků.

A tak si vysavače testují jednotliví výrobci. Naměřené údaje jsou podkladem pro informace na energetické štítky a také se poskytují srovnávačům jako topten.eu , arecenze.cz a dalším. Nejserióznější je Dtest, který přebírá výsledky z německých zkušeben.

Vyšší příkon vysavače neznamená vyšší účinnost vysávání

Co se nejčastěji používá pro odhadnutí kvality vysávání je příkon vysavače. Podle Jiřího Bartoše, vedoucího zkušebny v Hlinsku, se 3/4 příkonu zužitkují na teplo a hluk. Celková účinnost starších vysavačů je podle něj do 25 %, modernějších až 38 %.

Příkon vysavače ( to je to číslo s W na konci) tedy prakticky znamená jen to , že hodinu vysávání spálíte ua 7 Kč elektrického proudu. O účinnosti vysávání neříká nic.

Z výkonu vysavače si můžete odvodit přibližný sací výkon. Sací výkon závisí na průtoku vzduchu a podtlaku, který vysavač vytváří. Pro jednoduchost je to zhruba 1/4 příkonu. Klesá v čase podle ucpání filtrů.

Pro nás je nejdůležitější, kolik prachu vysavač nechá v koberci a kolik ho při úklidu rozpráší ve vzduchu.

Co je efektivní odstranění prachu podle normy EN 60312

  • Při vysávání koberců odstranění 75 % prachu z povrchu koberce
  • Při vysávání hladkých ploch odstranění 95 % prachu z podlahy
  • Vysavač napráší zpět do místnosti 0,04 mg/m3 prachu a méně

To znamená, že podle normy při každém úklidu uložíte dalších 25 % prachu do koberce a na hladkých plochách rozvíříte mimo toho, co rozfouká vysavač, 5 % prachu do vzduchu.

Proč se časem rozcházejí naměřené výsledky a zkušenosti zákazníků ?

Je to dané metodikou, která je k výrobcům v rámci standartizovaného přístupu příznivá.A , jak je uvedeno výše, zkouší se vždy nový vysavač s novými sáčky a filtry. Po roce užívání už by si na základě výsledků testů vysavač asi nikdo nekoupil. Projděme si nejdůležitější parametry testování.

Zkušební prach

Pro měření účinnosti vysávání se používá minerální certifikovaný prach, který neobsahuje složky, které mohou zalepit filtry. Velikost zrnek je od 0,09 do 0,2 mm.

V reálu ale minimálně 60 % domácího prachu tvoří lidský odpad jako jemné šupinky kůže apod. Při vysávání postele a sedacího nábytku je poměr biologické složky ještě vyšší. Tento lepivý prach se chová podobně jako cement – bleskově zalepí jemné póry filtrů a sáčků a vysavač přestane vysávat.

Zkušební koberce

Ve všech zkušebnách se používají stejné nízké vlněné koberce od jednoho výrobce. Na ně testovací zařízení rozsype jednotnou dávku prachu, která je “zašlapána ” válcem o váze 10 kg.

Kromě malých dětí všichni zašlapáváme do koberce prach mnohem větší silou ( vahou). Nehledě na to, že jak šoupeme nohama, zatíráme prach mnohem hlouběji. Pokud máte koberce vyšší než půl centimetru, počítejte opět s nižší efektivitou vysávání.

červený koberec do zkušebny

Mimochodem. Testovací koberce ve zkušebně se chodí klepat ven proutěným klepačem.

Měření účinnosti vysavání

Přesně odměřené množství prachu se zaválcuje a koberec se nechá odpočinout. Pak hubice vysavače 5x přejede tam a sem po standartní dráze. Zvážením sáčku (nádoby s filtrem) vysavače se zjistí, kolik prachu vysavač vysál a z toho si výrobce spočítá účinnost vysávání.

Na kolik jsou tedy testy významné ?

Jednotlivé parametry musí uvádět výrobce a je na něm, co pustí. Správnost těžko někdo zkontroluje, protože na to nejsou peníze. Podle štítků na přístroji se orientovat moc nemůžete, protože zkoušky se dělají vždy na novém a prázdném vysavači s čistými sáčky a filtry. Na to už reagovala Evropská komise , která štítky s údaji o spotřebě a výkonnosti spotřebičů zrušila.

Testují se pouze klasické podlahové a tyčové vysavače pro domácnost. Na ty se vztahuje omezení příkonu na 900 Watů, které vedlo ke zvýšení účinnosti vysavačů o cca 10 %, takže k něčemu bylo.

Jediné opravdu realistické testy organizuje Dtest. Maximálně se blíží reálným podmínkám. Většina ostatních je marketink.

nyla NST s elektrokartáčem nejlepší ve své třídě

Vodní vysavače testoval naposledy Dtest a už je to hodně dlouho. Oproti klasickým vysavačům netrpí snížením výkonu kvůli vysátému prachu.

Jejich účinnost záchytu nejjemnějšího prachu biologického původu ( který je doma nejčastější) je také mnohem vyšší a stálá. Prostě ho ve vodě rozpouštějí. Jsou tedy vyšší kategorií.

hylacz
O Hyle nás píše celý tým. Zkoušíme, co a jak se dá s hylou dělat. Máš dobrý nápad co s Hylou dělat a chceš se přidat? Napiš nám.