Jsou ohňostroje, prskavky a vonné svíčky pro lidi s astmatem (alergií) bezpečné? Nezkažte si svátky.

Ohňostroj Poděbrady zámek kouř

Také rádi pozorujete oheň a poskakující jiskřičky? Pokud trpíte astmatem nebo alergií, zpozorněte.Není ohně bez kouře. Ohňostroj, prskavky, svíčky, nebo vánoční františky produkují kouř, který vám může způsobit problémy s dýcháním,dokonce i astmatický záchvat.

Při průšvihu vám pomůže voda. Využijete ji pro rychlé uhašení požáru od jiskry nebo rachejtle. A také pro důkladné vyprání vzduchu od jedovatého kouře.

V případě , že doma máte zakouřeno a nemůžete větrat, využijte vodní vysavač jako je Hyla. Přidejte do vody trochu sody a pusťte ji na plný výkon. Hyla je schopná zaprat do vody dráždivý kouř včetně CO2 a NO2, těžkých kovů a dalších škodlivých produktů hoření.

Můžete si užít ohňostroj, když máte astma nebo alergii ?

Zámek při ohňostroji, plno kouře a potíží pro lidi s astma

U venkovních ohňostrojů záleží hodně na počasí. Když uvážíte, že během 10 minut velkého ohňostroje dojde k odpálení více než 4.000 kilogramů výbušnin na malém prostoru, je ve vzduchu hodně kouře.

Ten obsahuje mimo produktů hoření jako je oxid uhličitý, oxidy síry a dusíku také těžké kovy. Pravě ty dávají ohni krásné barvy. Červená je od stroncia, bílá od titanu, zeleně barví plameny baryum, modře svítí v ohňostroji měď. Používá se i hliník, chrom, draslík,olovo a další kovy.

Díky výbuchům se ve vzduchu tvoří velmi jemné aerosoly plné jedovatých kovů, které může vítr zanést velmi daleko. Nejnebezpečnější je ve vodě rozpustné baryum, které dráždí průdušky a je kardiotoxické.

Dav diváků, z nichž někteří kouří, také zvyšuje množství jemného prachu ve vzduchu. Vzniká mix jedovatého kouře, který při inverzi sedí při zemi.

Tři dobré rady, jak si bezpečně vychutnáte ohňostroj

  1. Zjistěte si předpověď počasí. Pokud je v místě pořádání ohňostroje inverze a bezvětří, pozorujte ho jen z okna. Při mlze také není moc vidět.
  2. Při ohňostroji si stoupněte tak, aby vítr foukal od vás. Tím se vyhnete vdechnutí jedovatých aerosolů, které se snášejí po vyhoření náplně pyrotechniky dolů.
  3. Najděte si místo poblíž vody. Je tam vyšší vlhkost a kouř rychleji klesá. Je menší šance, že budete mít dýchací potíže.

Stejných rad se držte i při domácích ohňostrojích. U nich si navíc nestoupejte moc blízko odpalované pyrotechnice. Někdy rachejtle lítají všemi směry, ať vás něco netrefí.

A dávejte si pozor na malé vtipálky, kteří s oblibou sypou pod nohy drobnou pyrotechniku, jako kapslíky a bouchací kuličky. Leknutí v kombinaci s kouřem může způsobit astmatický záchvat.

Prskavka je domácí ohňostroj

prskavka v ruce nebezpečí proastma alergii

Když ji zapálíte, hoří kromě dřevěného uhlí z poloviny dusičnan barnatý, dusičnan draselný a škrob. Jiskry z prskavky hází při hoření práškový hliník a železné piliny.

Když už musíte kvůli dětem prskavky kupovat, vyhněte se doma pálení těch dlouhých půlmetrových. Stačí symbolicky jedna dvě krátké. Pokud pocítíte některý z těchto příznaků, jako je :

  • bolení hlavy
  • slzení očí
  • nevolnost
  • dýchací potíže

zajistěte si přístup čerstvého vzduchu. V dnešní době plastových oken a perfektně utěsněných dveří se lehce může stát, že dojde kyslík. Pusťte naplno pračku vzduchu nebo alespoň otevřete okna a udělejte průvan.

Vonné svíčky dohromady s astmatem nebo alergií prostě nejdou.

Většina svíček je vyráběná z parafínu. Někdy je inzerovaný ve wellnes nebo bio kvalitě. Ale parafín zůstane parafínem, tedy výrobkem z ropy nebo hnědouhelného dehtu. Základní výhodou je cena, základní nevýhodou nedokonalé spalování v plameni svíčky.

Plamen ve svíčce prostě nemá dostatečnou teplotu na dokonalé spálení parafínu a tak vzniká mnoho karcinogenních látek jako toluen nebo benzen. Navíc ze svíčky vyletují jemné saze – podle nich parafínovou svíčku poznáte.

Stejně tak vonné silice ve svíčce jsou většinou průmyslově vyráběné. Jejich přepálením v plameni svíčky vznikají další nežádoucí látky, které by jste rozhodně neměli vdechovat.

Když si chcete užít teplé světlo svíčky, doporučuji ze včelího vosku. Příjemně voní už při rozbalení a pokud se jimi chcete dlouho těšit, volte lité svíce. Hoří déle a rovnoměrně. Krásné jsou na Camphilská-svíce.cz.

Pokud vás trápí astma, neměli by jste nechávat svíčku hořet déle než půl hodiny a pak vyvětrejte.

Dým z vánočního františka a purpury – při astma a alergii opatrně

Oboje má dodávat slavnostní atmosféru a jedinečnou vůni vánočnímu času. Výhodou je tuzemský původ základních surovin. Určitým mínusem je opět přepálení byť přírodních surovin a vznik dráždivých částic, na které průdušky nemusí reagovat příznivě. Pokud je pálíte na kamnech, podívejte se, jak správně topit, aby vám doma nekouřily.

Vánoční františek

Známe je jako černé kuželíky, které po zapálení vydávají charakteristickou vůni. Černé jsou od rozemletého dřevěného uhlí, většinou lipového, které je jejich základem. Vůni dodává pryskyřice z kadidlovníku pravého. Dřevěné uhlí hoří téměř bez dýmu, takže vůně může vyniknout.

Purpura

Směs koření a bylin, která se sype na horká kamna nebo pláty a sloužila dřív jako náhrada za františky. Základem jsou dřevěné piliny a sušené bylinky, které se nasucho praží. K dostání je několik druhů podle receptů jednotlivých výrobců.

Snad jediný dým, který za blížícího se záchvatu astmatu pomůže, je několik vdechnutí aerosolu marihuanového kouře s nízkých obsahem THC. Dokáže téměř okamžitě uvolnit dýchací cesty. Ovšem zde je potřeba dbát na legálnost postupu získávání materiálu.

Aby jste si nezkazili svátky.

Ohňostroj Poděbrady 2020 kouř

Nečekejte, až se objeví problémy spojené s kouřem, ale předcházejte jim. Podívejte se na fotku, jak se drží kouř z ohňostroje nízko.

Dodržujte tato jednoduchá pravidla:

  1. Držte si odstup . Čím jste do ohňostroje dál, tím je nižší koncentrace škodlivého kouře.
  2. Nezapalujte pyrotechniku ve špatně větraných místnostech- držte se návodu výrobce!
  3. Zajistěte si přístup k čerstvému vzduchu. Když už se kouře nadýcháte, co nejdříve se snažte dostat na čerstvý vzduch. Při astmatickém záchvatu použijte předepsaný bronchodilatační sprej a vyhledejte lékařskou pomoc.

V případě , že doma máte zakouřeno a nemůžete větrat, využijte vodní vysavač jako je Hyla. Přidejte do vody trochu sody a pusťte ji na plný výkon. Hyla je schopná zaprat do vody dráždivý kouř včetně CO2 a NO2, těžkých kovů a dalších škodlivých produktů hoření.

hylacz
O Hyle nás píše celý tým. Zkoušíme, co a jak se dá s hylou dělat. Máš dobrý nápad co s Hylou dělat a chceš se přidat? Napiš nám.