Co je jasné. Epidemie odstartovala v Číně. Shodou okolností je v místě jeho prvního výskytu laboratoř na zkoumání nebezpečných virů. Ve stejné provincii je největší výrobna účinných látek pro farmacii, na které je závislá výroba léků v USA a Evropě.
Virus patří do rodiny koronavirů SARS a způsobuje nemoc pojmenovanou Covid 19. Jestli zmutovaný virus na lidi přeskočil z netopýra nebo luskouna nám může být z hlediska pacienta jedno.
Koronavirus významně infikuje nosní a ústní dutinu, kde se bleskově množí v buňkách .Poté sestupuje a množí se (již méně dobře) v buňkách dolních dýchacích cest, včetně plic. K poškození plic dochází v důsledku zánětu plicních sklípků. Zároveň způsobuje tvorbu drobných sraženin v cévách, které dále zhoršují celkový stav.
Na základě zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), která do Číny vyslala svoje experty se můžete řídit jejich doporučeními. Stručný obsah zprávy si můžete přečíst v článku na Seznamu.cz,
Obsah
Většina nemocných ho chytila od již nemocné osoby při osobním kontaktu, případně při jejich ošetřování. Do organismu se dostane dotykem, přes sliznici úst, nosu nebo očí. S menší pravděpodobností si můžete kontaminovat ruce od neživých předmětů, různých madel, z oblečení a dokonce i vlasů.
Pokud se setkáte s osobou pozitivní na Covid 19, ještě nemusíte panikařit. Telefonicky informujte vašeho obvodního lékaře. Bude ho zajímat, zda jste spolu byli alespoň 20 minut v uzavřeném prostoru. Pokud ano , dostanete žádanku na provedení testu do nemocnice, jinak je platba za testování na vás.
Pokud je test negativní, přijde SMS. Pokud je pozitivní , zavolá vám obvodní lékař a následně hygiena kvůli vašim kontaktům s dalšími lidmi a okamžitě začínáte s karanténou.
Na její zrušení potřebujete dva negativní testy, přičemž první bude po 10 dnech a druhý po 5 dnes od prvního. Odběry už dělá specializovaná sanita, která přijede před dům a vy k ní sejdete.
Lidé jsou infekční už 2-14 dnů před vypuknutím příznaků. Maximálně infekční jsou v prvním týdnu po vypuknutí příznaků nemoci, kdy se jim v krku a nose tvoří tisíce až miliony virů. U některých přenašečů se příznaky neprojeví vůbec
Při přenosu vzduchem ve formě aerosolu se uplatňuje stejný mechanismus jako u klasického kašle nebo chřipky, tedy kapénková nákaza.
Kapénky létají vzduchem a bezpečná vzdálenost je minimálně 2 metry. Většina roušek virus ze vzduchu stejně nezachytí. Roušky neboli ústenky slouží hlavně k ochraně vašeho okolí, když máte kašel nebo chřipku vy sami.
Zajímavý fakt se ukázal při rozboru “nudlí” z nosu. Virus v nich byl aktivní ještě několik dní po vyléčení člověka. Takže prsty z nosu ven! Kapesníčky jsou nejlepší jednorázové a hned po použití je ideálně spalte. Neskladujete je u postele.
Většina lidí na sobě žádné příznaky nepozoruje, maximálně několikadenní lehkou nevolnost, malou bolestí hlavy nebo je vám trochu špatně od žaludku.
Hlavními příznaky onemocnění je prudká horečka kolem 39 stupňů, suchý kašel a dýchavičnost. Někteří nemocní si stěžují i na bolesti svalů, hlavy nebo krku. Malá skupina pacientů zvrací nebo má průjem. Doba léčení se pohybuje mezi 3 až 6 týdny s tím, že 80% pacientů může být léčena doma. Na jejich zkušenost se můžete podívat tady.
Dobrá zpráva je, že podle současných průzkumů nebudete mít chřipku a Covid 19 současně. Rýma pomáhá také, protože vir je z nosu vyplavován tekutým hlenem a hůř se uchytí.
Při rýmě vám hlavně teče z nosu “jako z vodovodu”. Hlen je nejdřív řídký a čirý, pak houstne a mění barvu a zápach. Máte zvýšenou teplotu, pocit svědění v nose a nechutná vám jíst.
Výhodou je, že rýmu způsobuje jiný virus, který do napadených buněk, podle fenoménu superinfekce, už další koronavirus nepustí. Toho si lékaři všimli u dětí, které jsou stále usmrkané.
Klasická chřipka napadá podobně dýchací cesty. Lidé jsou nakažliví 1-3 dny před propuknutím nemoci. Její nástup je mnohem mohutnější než u Covid 19. Jsme slabí jako čaj, bolí všechny svaly a klouby, máme vysokou teplotu a jsme rádi, že můžeme ležet. Při žaludeční viróze neboli střevní chřipce je infekce v tenkém střevě a tak z nás jde všechno horem dolem. Prostě když chytnete chřipku, jste vždy mimo provoz.
Nebezpečnost rychlého šíření Covid 19 spočívá:
Dodržujte bezpečnou vzdálenost cca 2 metru od ostatních lidí.. Pokud jste mladší se silnou imunitou, vyhýbejte se setkáním s lidmi starších ročníků, aby jste je nenakazili. Zůstaňte s nimi ve spojení po telefonu, zvedejte jim náladu na dálku, obstarejte nákupy a venčení pejska. Ale neohrožujte seniory přímým kontaktem.
Test je pouze orientační ! Ale nic nestojí a můžete ho provádět denně hlavně u starších osob. Nadechněte se a nejméně na 10 sekund zadržte dech. Když necítíte potřebu kašle, pravděpodobně nedošlo k nákaze. V případě potíží zavolejte svému lékaři, nechoďte do ordinace !
Varovným znamením je náhlá ztráta čichu a chuti. Přestalo vám vadit sousedovo kouření? Nepoznáte náhle, jaké koření voní v jídle? Chutná jídlo jako karton? Nepoznáte, kdy vyměnit kočkolit? Když to trvá víc jak den, tak pozor.
Viry se na začátku onemocnění množí hlavně v nose a ústech a ztráta čichu může být podle Britská asociace ušních, nosních a krčních lékařů (ENT UK) jednou ze známek onemocnění a důvodem k týdenní izolaci.
Věřte doktorům. Babské rady se zatím neosvědčily. Farmaceutické firmy zuřivě hledají jak sérum, tak vhodné léky. V Čechách se osvědčil lék Isoprinosin za pár korun.
Podle WHO k omezení epidemie v Číně přispěly hlavně drastické organizační kroky. Blesková detekce a izolace nemocných, jejich důsledné monitorování a karanténa.
Hlavně. Pokud to není otázka života a smrti, nejezděte do oblastí, kde je nemoc Covid-19 nahlášená. Pobyt v izolaci vám pojišťovna nebude hradit a stejně si ho neužijete, jako ti chudáci na výletní lodi. Za další riskujete nakažení hlavně své rodiny a svých blízkých.
Podle německého experta na koronaviry Christiana Drostena to bude ve chvíli, kdy budou dva ze tří lidí alespoň částečně imunní, protože už nákazu překonali.
To v České republice představuje cca 7.000.000 nakažených lidí pro zastavení šíření infekce. Vláda se snaží jen o rozložení epidemie v čase, aby zdravotnický systém nezkolaboval. Jak ale výše zmíněný expert poznamenává, jedná se pouze o teoretické výpočty. Opravdová čísla o nemoci Covid 19 najdete na stránce Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), tak se nenechte děsit PR agenturami.
Ale už za socialismu se říkalo, že nejlépe se člověk chrání proti chřipce tím, že ji prodělá. A ze současného průběhu je zřejmé, že u 80 % lidí má nemoc Covid 19 lehký průběh, takže si držme palce.
Ministerstvo zdravotnictví Itálie zařadilo Hylu mezi zdravotní prostředky 1 třídy Budete tedy používat certifikovaný čistič vzduchu a prostoru Hyla.
Zbavíte se starostí s filtry a sáčky. Mikroby, bakterie a viry pošlete do záchoda. Hlavně , bude se vám dobře dýchat při chřipce, angíně i rýmě. Využijte aktuální akci.